SZKŁO Z 500-LETNIĄ HISTORIĄ

Autor: Zespół LP W: AKTUALNOŚCI Data:

La Rochere – Francuska elegancja na Twoim stole

Historia huty szkła w miasteczku La Rochère (Francja) sięga XV wieku. Jej założyciel Simon de Thysac otrzymał prawo założycielskie w 1475 roku. W 1595 roku całe miasteczko jak i hutę dotknął pożar, kolejne zniszczenia przyniosła wojna 30-letnia, jednak od 1666 roku piece huty działają nieprzerwanie.

Od 1870 La Rochère współpracowała już z kawiarniami, hotelami i restauracjami, dostarczając wyroby szklane, takie jak karafki, szklanki do codziennego użytku i dzbany.

Lata 70-te XX wieku to czas automatyzacji produkcji. Prasy ręczne zostały zastąpione przez prasy automatyczne. Pod koniec lat 90-tych , La Rochère zainwestowała w drugi piec, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na zastawy stołowe.

La Rochère, jest najpopularniejszym miejscem turystycznym w Haute Saône i trzecim co do wielkości w Franche Comté (po Citadelle of Besançon i Saltworks of Arc et Senans). Chociaż produkcja stała się bardziej zmechanizowana w latach siedemdziesiątych, nie oznacza to, że La Rochère zrezygnowało ze swoich "ręcznie robionych " produktów, które są chlubą firmy i najważniejszym punktem każdej wizyty turystycznej . Dwa rodzaje produkcji - szkło z dmuchanego szkła i szkło maszynowe - wyjaśniają znaczną różnicę w cenie między produktami.
W obu tych sektorach La Rochere jestest na topie produktów najwyższej klasy.

Szklanki I kieliszki La Rocher wykonane są z grubego, wytrzymałego na zarysowania szkła. Nadają się do mycia w zmywarkach.

Huta La Rochere ma w swojej stałej ofercie kilka kolekcji, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Szczególną uwagę należy poświęcić serii Abeille (pszczółka) ktora w 2016 roku obchodziła swoje 20-lecie. Pszczoła to symbol pracowitości jak również panowania Napoleona.

Warto zatrzymać się także przy serii Lyonnaise, o pięknym niemal dworskim wzorze. W kolekcji tej znajdziemy również kieliszki i czarki w kolorze antracytu i ametystu. Przepięknie wyglądają na stole I mienią się w blasku świec.

Wielu posiadaczy szkła La Rochere mówi o produktach “kieliszek z ważką”, ”szklanka z muszelką” czy “karafka z pszczółką”. Symbole na szkle La Rochere są ważne, związane czy to z historią samej huty, kraju, czy też mające określoną symbolikę w kulturze.

Kieliszki La Rochere, wbrew powszechnemu przeznaczeniu jakim jest podawanie wina, z powodzeniem spisują się także do serwisu kawy z mlekiem, herbaty a nawet deserów. Piękne naczynie broni się bowiem w każdej sytuacji .

Miłego biesiadowania, przy pięknie zastawionym stole.

Zamieszczone we wpisie zdjęcia: La Rochere

Komentarze

Zostaw swój komentarz