Kawiarnia we własnym domu? Czemu nie!

Autor: Zespół LP W: AKTUALNOŚCI Data:

Aromatyczna kawa o głębokim smaku nie jest już domeną tylko kawiarni wyposażonych w drogie ekspresy i młynki. Teraz z powodzeniem wysokiej jakości, czarny napój przygotować można w zaciszu własnego domu.

Na smak przygotowanego naparu ma wpływ kilka czynników: jakość ziaren, stopień ich zmielenia, czas i metoda parzenia.

Poza wyborem ziaren i metody parzenia kawy, domowy barista nie może obejść się bez kilku akcesoriów. Oto lista 10 z nich.

  1. 1. Młynek

Na nasze domowe potrzeby przygotowania jednej lub dwóch kaw dziennie, wystarczający będzie młynek ręczny z żarnami ceramicznymi. Żarna w przeciwieństwie do ostrzy nie tną ziaren kawy a je ścierają. Młynki żarnowe posiadają również możliwość regulacji stopnia zmielenia kawy, nie podgrzewają jej a stopień pyłu powstałego podczas procesu jest niewielki.

5211852_1.jpg

  1. 2. Miarka do kawy

Dla jednych proces parzenia kawy to eksperymentowanie z proporcjami, czasem i temperaturą wody. Idealnie dobrane wszystkich tych czynników sprawiają że smak kawy jest idealny. W procesie parzenia przyda się miarka która bez użycia wagi odmierzy nam ilość kawy. Miarki mają różną pojemność i wykonane są z plastiku, metalu bądź drewna. Przed zakupem upewnij się jaka pojemność będzie dla Ciebie odpowiednia.

  1. 3. Tamper

Służy do ubijania zmielonej kawy w kolbie klasycznej kawiarki lub ekspresu ciśnieniowego. To w jaki sposób ubijemy kawę rzutuje na jej smak wydobywany w procesie parzenia. Przez słabiej ubitą kawę woda sączy się szybciej, mocniej dociśnięte cząstki ziarna stawiają większy opór przez co proces parzenia kawy się wydłuża. Kupując tamper należy wziąć pod uwagę średnicę kolby kawiarki lub ekspresu.

  1. 4. Czajnik z długą wylewką

Taki czajnik zapewnia kontrolę podczas procesu parzenia. Długa wylewka sprawia że możemy precyzyjnie kierować strumieniem wody podczas zalewania zmielonych ziaren.

  1. 5. Dzbanek do mleka

Aby spienić mleko za pomocą ekspresu, przydatny będzie dzbanek do mleka. Wykonany ze stali nierdzewnej, szerszy przy podstawie i zwężający się ku górze. Dziubek zapewnia kontrolę podczas nalewania mleka. Jeśli planujemy zagłębić się w techniki Latte Art będzie to nasz nieodzowny towarzysz. Mleko możemy spienić również przy użyciu specjalnego mieszadełka zasilanego bateriami. Pamiętajmy tylko że metalowego dzbanka do mleka nie należy używać w mikrofalówce!

  1. 6. French Press

Zasada jego działania jest bardzo prosta. Wsypujemy odpowiednią ilość kawy do wnętrza dzbanuszka, zalewamy gorącą wodą. Następnie zakładamy pokrywkę wraz z sitkiem i czekamy aż kawa się zaparzy, po czym delikatnie naciskamy tłok i filtrujemy nasz napar. French Press doskonale sprawdza się także podczas parzenia herbat liściastych.

  1. 7. Klasyczna kawiarka

Na jej temat można poświęcić odrębny wpis. Najprościej rzecz ujmując to dwuczęściowy czajniczek wykonany z aluminium lub stali nierdzewnej. Do dolnego zbiorniczka nalewamy wodę, do sitka wsypujemy kawę, zakręcamy i stawiamy na źródle ciepła. Kiedy woda zaczyna się gotować przechodzi przez sitko z kawą i wypływa w górnej części kawiarki. Warto zastanowić się nad właściwym rozmiarem, gdyż ten system parzenia wymaga całkowitego napełnienia sitka kawą. Nie wybierajmy najtańszych rozwiązań za 20 czy 30 złoty, gdyż często kawa z takich kawiarek ma metaliczny posmak co jest związane z kiepską jakością materiału z jakiego kawiarka została wykonana.

  1. 8. Driper

Proste akcesorium za pomocą którego w szybki sposób przygotujemy kawę. Ma kształt odwróconego stożka. Driper wykonany jest najczęściej z plastiku, szkła lub porcelany. Te plastikowe łatwo zabrać w podróż i cieszyć się smakiem ulubionej kawy. Sposób parzenia poprzez driver jest bardzo prosty. Do jego wnętrza wkładamy papierowy filtr, wsypujemy odpowiednią ilość kawy i zalewamy wodą. Napar swobodnie sączy się przez papier do kubka. Po procesie parzenia, filtr wraz z fusami wyrzucamy.

Obecnie na rynku pojawiły się dripery wykonane ze stali nierdzewnej. Posiadają one wbudowany metalowy filtr o bardzo małych oczkach dzięki czemu nie potrzebujemy filtrów papierowych. To doskonałe rozwiązanie dla tych którzy w kawie parzonej z wykorzystaniem klasycznych filtrów, wyczuwają posmak papieru.

  1. 9. Kubki, filiżanki

Kawa gotowa a więc czas na jej podanie. Wśród kawoszy są zwolennicy picia jej w kubku jak i w filiżance. Dobierzmy naczynie o odpowiedniej pojemności. Ciężko jest delektować się smakiem mocnego espresso w filiżance do cappuccino lub w kubku o pojemności 300ml. Nie tylko szybko utraci swą temperaturę ale także aromat. Większe kawy np. latte wymagają naczyń mogących pomieścić dodatkową porcję mleka. Na rynku coraz bardziej modne są filiżanki i kubki o podwójnych ściankach. Płyn w takim naczyniu dłużej utrzymuje swoją temperaturę jednocześnie nie parząc naszych dłoni.

 

Mamy szeroki wybór kubków i filiżanek, zarówno pojedynczych jak i w zestawach będących świetną opcją na prezent. Pamiętajmy że to w czym podajemy kawę ma znaczenie, nie tylko ze względów czysto estetycznych ale także smakowych. Zaskoczmy swoich gości umiejętnościami parzenia smacznej kawy i zaserwuj im wyśmienite latte, americano czy też kawę po wiedeńsku.

  1. 10. Szablony dekoracyjne

Kawa to także sztuka jej podawania. Kto z nas niejednokrotnie zachwyca się umiejętnościami baristów tworzących przepiękne wzory na piance z mleka. Dla tych którym brak takich umiejętności a Latte Art pozostaje w sferze marzeń, z pomocą przychodzą szablony dzięki którym w szybki sposób udekorujemy lekką piankę z mleka. Wystarczy odrobina kakao czy też drobno zmielona kawa i za pomocą sitka i szablonu np. gwiazdki czy serduszka namalujemy uroczy wzorek na naszej kawie. Gościom z pewnością się spodoba.

Zdjęcia pochodzą od producentów: Creative Tops, La Cafetiere.

Komentarze

Zostaw swój komentarz